Печатная пресса

Горӕтгӕрон районы администрацийы ӕрӕмбырд кодта сты райдиан профцӕдисон организаиты сӕрдартӕ ӕмӕ актив, райадминистрацийы бӕрнон кусджытӕ. Æмбырд амыдта ӕмӕ раныхас кодта Цӕгат Ирыстон-Аланийы Профцӕдисты Рескомы сӕрдар Касаты Таймураз.

Касайы-фырт лӕмбынӕг ӕрдзырдта, профцӕдистыл абон цы хӕстӕ ис ӕмӕ куыд ӕххӕстгонд цӕуынц, ууыл, кусӕг адӕмы бартӕ хъахъхъӕныныл. Уӕрӕсейы профцӕдисты Федераци хӕцы бӕстӕйы Президент Путины фарс, кӕд финансон хъуыддӕгты цухдзинӕдтӕ ис, уӕддӕр. «Профцӕдитсӕ разы не сты, куысты мызд кӕй дис водкӕ ӕмӕ спирты куыст куы кодта, уӕд, ныр афтӕ нал у. Бынаты цы продукции исӕм, уымӕй хардз та фылдӕр кӕнӕм. Нӕй нӕм кондитерон фабриктӕ, ӕннӕ фылдӕр кӕны, пенсион кары азмӕ 5 азы бафтауынвӕнд кӕй кӕнынц, уыимӕ; цӕрӕнуатон-коммуналон хӕдзарады, энергетикӕйы лӕггӕдты ӕргътӕ уӕлӕмӕ-уӕлӕмӕ кӕй хизынц, уыцы хъуыддӕгтиӕ. Экономикон политикӕмӕ фылдӕр хъусдард аздахын хъӕуы, адӕм социалон ӕгъдауӕй хъуамӕ хъахъӕд цӕуой.

Нӕ республикӕмӕ раздӕр, куыстуӕттӕ, ӕмӕ нӕ бюджетмӕ ӕфтиӕгтӕ уый барц не ‘ фты.

Республикӕй Сӕргълӕууӕджы хӕстӕ рӕстӕгмӕ ӕххӕстгӕнӕг Битарты Вячеслав архайы ууыл, цӕмӕй ахӕм уавӕр аива хуыздӕрырдӕм ӕмӕ къуырцдзӕвӕнӕй рахизӕм; адӕмӕн пайда цы у, ахӕм политикӕйы фарс хӕцӕм».Касаты Таймураз радзырдзӕрстыты тыххӕй дӕр.

Уӕрӕсейы профцӕдистӕн ис политикон партии «Союз труда», уый хъуамӕ архайдтаид Думӕмӕ ӕвзӕрстыты, фӕлӕ йӕ иуӕй-иу аххосӕгтӕм гӕсгӕнӕ буагътой. Архайдзӕн фидӕны авзверстыты.

Ныртаккӕ ӕвзӕрстыты рӕстӕг сӕйраг у, цӕмӕй адӕм ӕрцӕуой ӕвзарӕн хӕйттӕм ӕмӕ схъӕлӕс кӕной, кӕуыл сӕ фӕнды, ууыл.

«Равдисӕм нӕ ӕмбагон бӕрнондзинад ӕмӕ ӕрцӕуӕм ӕвзӕрӕн хӕйттӕм, бӕстон ахъуыды кӕнын хъӕуы, хъӕлӕс цы партии ӕмӕ кандидаттыл хъуамӕ радтӕм, ууыл, кӕннод та ныл 1994 азы ӕвзӕрстыты бон ӕркӕндзӕн: уымӕн та йӕ фӕстиуӕг уыд, 6 -7 мӕйты мызд куы нӕ истам уый», - загъта Касайы-фырт.

Республикӕйы Профцӕдисты сӕрдар мА ӕрдзырдта фӕллойгӕнӕг адӕмы цард фӕхуыздӕр кӕныны ӕндӕр фарстатыл дӕр.

Æмбырды архайдтой ахуырады профцӕдисты рескомы сӕрдар Тезиаты Таймураз, фӕндӕгты хӕдзарад ӕмӕ автотранспортон профцӕдисы рескомы сӕрдӕр Гӕбуты Хадзы-Мурат.

23 мая в районном ДДТ был проведен семинар для работников народного образования, членов профсоюза, где обсуждались все текущие вопросы об охране труда.

Сегодня в России  отмечается 1 мая - праздник Весны и Труда! Для профсоюзов Первомай имеет большое значение. В этот день по всей стране, от Калининграда до Камчатки, пройдут шествия и митинги. Миллионы людей выйдут на улицы с тем, чтобы показать свою солидарность с трудящимися своей страны, своего города.

Работающему человеку – достойный уровень жизни!
МРОТ – на уровень прожиточного минимума!
Три «ЗА» - зарплата, занятость, законность!
Росту тарифов и цен – опережающий рост заработной платы!
Человеку труда – гарантию занятости!
Сплоченные профсоюзы – крепкое общество!

Наступает лето, продолжительные школьные каникулы - время, когда родители стараются найти лучшее место для отдыха своего ребенка. В этот период для ребят открывают свои двери детские лагеря, санатории, пансионаты нашей республики.

В настоящее время все заинтересованные ведомства активно готовятся к детской летней оздоровительной кампании. Не составляет исключение и Объединение организаций профсоюзов РСО-Алания. О ходе подготовки профсоюзных здравниц к организации отдыха детей беседуем с Председателем Объединения организаций профсоюзов РСО-Алания Таймуразом Касаевым.

Более двух десятилетий мы являемся гражданами обновленной России. За это время изменения коснулись всех сфер деятельности: экономики, промышленности, образования, жизнеобеспечения и т. д. Люди не успевают за нововведениями и экспериментами, которые проводит государство, потому как сложнее всего поменять сознание граждан Технологический прогресс шагнул далеко вперёд, а многие из нас остались где-то там, в стране Советов, которая заботливо приучила нас к иждивенческому подходу к жизни. Сегодня не просто разбираться и правильно ориентироваться, что делать в той или иной ситуации. Но, являясь неравнодушными свидетелями сегодняшней действительности, справедливости ради нужно отметить, что каждый из нас понимает – перемены неизбежны и нужно шагать в ногу со временем.